System analizy produkcji

Oczywiście musieliśmy wyliczać produkcję (przeliczać), analizować postoje, awarie, przezbrojenia. Wszystko było oczywiście dostępne z danymi historycznymi z podzieleniem na osoby, zmiany, doby, tygodnie, miesiące aż do roku. Wszystko się miało nadpisywać. Zazwyczaj sięga się po komputer z bazą danych. Jednak tutaj poszliśmy w inną stronę. Postanowiliśmy do tej aplikacji wykorzystać panele hmi weintek. Posiadają one wiele funkcjonalności które można było uruchomić w naszej aplikacji.

Jak wiadomo panele hmi weintek mają możliwość zbierania danych historycznych. Przy zastosowaniu zewnętrznej pamięci można całkiem sporo "tego" zebrać. Mają możliwość połączenia zdalnego VPN za pośrednictwem Easy Access 2.0. Zapewnia nam to tunelowane połączenie naszego komputera z panelem dzięki czemu widzimy co się dzieje. Nasz wybór padł na Weintek cMT-SVR-102.

Jest to niewielki serwer danych z możliwością tworzenia wizualizacji. Możemy się do niego podpiąć tabletem czy smartphone. Pozwala nam też na zdalne połączenie z PC.

Bezpłatna aplikacja cMT-Viewer pokazuje wszystko co się dzieje. Przy wewnętrznej sieci widzimy go jako użytkownika, na zewnątrz możemy zdalnie się połączyć bez konieczności konfigurowania sieci zakładu.

W związku z tym, że nasze urządzenie współpracowało z wieloma różnymi maszynami zastosowaliśmy zewnętrzne końcówki do zbierania i wstępnego ujednolicenia danych. Były to niewielkie sterowniki PLC które działały w podsieci na drugim porcie ethernet.