Panel HMI Fatek 5070N

Prezentowane urządzenie zostało wyposażone w 7-calowy dotykowy wyświetlacz o rozdzielczości 800x480 pikseli. Panel posiada 256 MB pamięci typu Flash oraz 128 MB pamięci RAM. Producent przewidział liczne interfejsy komunikacyjne, montując w urządzeniu kilka portów typu COM; COM1 oraz COM2 w postaci męskiego złącza D-SUB, COM3 i COM4 jako złącza typu ARC. Wspomniane porty pozwalają na komunikację poprzez RS232, RS422 i RS485. Dodatkowo, panel HMI Fatek 5070N został wyposażony w port mini-usb, pozwalający na programowanie oraz komunikację z komputerem, port typu Ethernet, umożliwiający programowanie oraz komunikację z innymi podzespołami automatyki, a także port USB, pozwalający na podłączenie zewnętrznego nośnika danych.Dodatkowym interfejsem wzbogacającym możliwości panela jest złącze służące do podłączenia sterownika PLC Fatek, montowanego bezpośrednio do urządzenia.Pierwsze wrażenie po rozpakowaniu z pudełka jest bardzo pozytywne. Urządzenie zostało wykonane z czarnego tworzywa sztucznego, starannie zabezpieczonego folią na czas transportu. Po jej ściągnięciu, front panela prezentuje się bardzo estetycznie.Umiejscowienie interfejsów oraz złącz nie budzi zastrzeżeń, umożliwia wygodny montaż. Opcjonalne bezpośrednie podłączenie sterownika PLC do tylnego złącza panela nie utrudnia montażu urządzenia w szafie sterowniczej.


Komunikacja oraz programowanie panela jest możliwe dzięki bezpłatnemu narzędziu Fatek FvDesigner. Na pierwszy rzut oka oprogramowanie zachwyca czarno-pomarańczową kolorystyką, nawiązującą do stylistyki paneli HMI.


Dzięki posegregowaniu wszystkich funkcjonalności w formie zakładek, interfejs użytkownika jest bardzo intuicyjny, co w znacznym stopniu ułatwia pracę. Oprogramowanie pozwala na wykorzystanie wszystkich podstawowych funkcjonalności niezbędnych podczas programowania paneli operatorskich. Znajdziemy tu elementy służące do projektowania wyglądu wizualizacji operatorskiej, bogaty wachlarz kształtów oraz narzędzi z gotowymi kompozycjami kolorystycznymi.


Oprogramowanie posiada również bogatą bibliotekę grafik, przycisków czy lampek. FvDesigner pozwala na wykorzystanie elementów służących do zmiany stanu bitów a także ustawiania słów bitowych, takich jak przyciski, przełączniki, suwaki itp.

Bibliotekę funkcji wzbogacono również o rozmaite elementy służące do wyświetlania stanu zmiennych, takie jak wyświetlacze, liczniki, grafy i inne. Dodatkowym atutem oprogramowania jest możliwość pisania niewielkich podprogramów, które mogą zostać wywołane na wiele sposobów. Znajdziemy tutaj również standardowe narzędzia do manipulacji danymi, do ich przesyłu oraz akwizycji. Możliwe jest również stworzenie oraz wykorzystywanie bazy receptur.


Urządzenie zostało wyposażone w dużą ilość protokołów komunikacyjnych, ułatwiających współpracę ze sterownikami PLC, serwami, falownikami czy innymi komponentami automatyki.

W przypadku, gdy dane urządzenie nie zostało uwzględnione przez producenta, można wykorzystać standardowy protokół Modbus.


Warto wspomnieć również o bardzo wygodniej funkcji PassTrough. Dzięki wykorzystaniu tej funkcji użytkownik jest w stanie połączyć się ze wszystkimi urządzeniami podłączonymi do panela mając połączenie tylko z HMI. Tego typu funkcjonalność ułatwia diagnostykę oraz rozwiązywanie problemów całego systemu automatyki współpracującego z panelem Fatek.


Podsumowując, urządzenie budzi bardzo pozytywne odczucia. Prostota tworzenia wizualizacji, możliwość zamontowania sterownika PLC bezpośrednio na panelu oraz liczne porty komunikacyjne urządzenia sprawiają że panele Fatek na stałe zagoszczą w naszych projektach integratorskich.